Wysokie temperatury na zewnątrz to dla muszek owocówek jednoczesne zaproszenie do naszych domów. Lato to zdecydowanie ich ulubiona pora roku. Z kilku osobników są w stanie w kilka dni przekształcić się w rój. Muszki owocówki są przyciągane przez fermentujące owoce oraz zapachy wina, konfitur, dżemów i octu. Żywią się drożdżami znajdującymi się na gnijących owocach. Ich cykl życiowy trwa 10 dni, a więc zawsze zdążą złożyć jaja i się rozmnożyć.

Jeśli mamy do czynienia z inwazją muszek owocówek w kuchni, a absolutnie nie chcemy stosować intensywnej chemii, by się ich pozbyć, warto skorzystać z kilku naturalnych sposobów.

Kuchenny kompost – często sami zapraszamy do siebie owocówki. Wystarczy, że nie posprzątamy blatu, deski do krojenia lub lodówki. Odpadki pozostawione na kilka godzin to bufet dla muszek. Ważna jest zatem systematyczność w opróżnianiu kosza z naturalnych odpadków. Częste mycie deski i blatu jest obowiązkowe.

Czysta kuchnia – i każde inne pomieszczenie, w którym spożywane są posiłki. Nawet niewielkie ilości pozostawionego na dłuższą chwilę jedzenia zachęcają owocówki do inwazji. Jeśli owoce przechowujemy na blacie kuchennym, musimy przykryć je ściereczką lub specjalną gęstą przykrywką-siatką.

Pułapka na muszki – jeśli już pozbędziemy się resztek jedzenia, które mogłyby skusić muszki owocówki, czas na eliminację ich z powietrza. Warto przygotować specjalną mieszankę na bazie octu, która będzie wabiła muszki.

Przygotowanie:

Do wysokiego słoika o dużej pojemności wlewamy ocet jabłkowy do 3/4 objętości. Dodajemy kilka kropli płynu do mycia naczyń. Przykrywamy słoik szczelnie folią spożywczą i zabezpieczamy gumką. Na powierzchni robimy wykałaczką kilka otworów. Zapach octu będzie przyciągał muszki. Wlecą przez dziurki w folii, ale już się nie wydostaną. Co kilka dni należy przygotować nową pułapkę. Zamiast folii spożywczej można na słoik nałożyć stożek z papieru – zadziała podobnie.

Ciepłe powietrze – muszki owocówki nie lubią ciepłego powietrza. Dzięki obserwacji odkryjemy w kuchni miejsce, gdzie występuje najwięcej owadów. Następnie podłączamy obok niego suszarkę i kiedy zauważymy muszki – włączamy suszarkę. Ciepły podmuch zabije je wszystkie.

Bez zabijania – najbardziej humanitarny sposób na pozbycie się muszek jest oparty na metodzie połowu i oczyszczenia. Kilka pokrojonych owoców (najlepiej takich, których już nie zjemy) umieszczamy w pojemniku i czuwamy. Kiedy muszki obsiądą owoce, przykrywamy pojemnik pokrywką i wyrzucamy do kosza poza domem lub kompostownika w ogródku.

źródło: https://dziecisawazne.pl/5-sposobow-na-pozbycie-sie-muszek-owocowek/?fbclid=IwAR0BB2liQgynESp4SNYk4RyXPxobgfrRaq2mYUMvufqSzwxrg9afiuqFDS0